Simptomov endometrioze je veliko, čeprav lahko bolezen poteka tudi brez njih in jo zaradi tega odkrijejo po naključju. Stopnja težav ni nujno odvisna od obsežnosti bolezni: že majhno žarišče lahko povzroči hude bolečine in težave, prav tako pa lahko razširjena oblika endometrioze ne povzroča večjih težav. Najopaznejši simptom je bolečina, ki se lahko izraža v ciklih ali pa je kronična. Odkrivanje endometrioze je zahtevno tudi zaradi podcenjevanja nekaterih simptomov in zaradi zamenjevanja z boleznimi s podobnimi simptomi, kot so vnetje rodil, razdražljivo debelo črevo, vnetje mehurja in podobno.
Endometrioza je individualna bolezen. Vsaka ženska bolezen doživlja drugače.
Simptomi so navedeni od najznačilnejših, najpogostejših pa do manj pogostih.
Najznačilnejši simptom je bolečina, ki je lahko kronična bolečina v mali medenici, ki se lahko izrazito okrepi med menstruacijo (dismenoreja) in/ali spolnimi odnosi (disparevnija):
- boleče menstruacije (dismenoreja) – endometrioza je verjetna, če se dismenoreja pojavi pozneje pri ženskah, ki prej teh težav niso imele, težave pa se stopnjujejo.
Še posebej je bolečina med menstruacijo huda, kadar gre za adenomiozo – torej kadar se endometrij vraste med miometrij in v steni maternice tvori lahko precej velike vozle (lahko tudi 10 cm). Mehanizem bolečine pri adenomiozi in globoki endometriozi je ta, da se v vozlih med menstruacijo nabira kri, ki ne more odteči temveč s povečevanjem pritiska in draženja znotraj endometriotičnega vozla povzroča bolečino. Pri adenomiozi so pogoste torej izjemno boleče menstruacije, pogosto tudi z nepravilnimi krvavitvami in rjavimi izcedki; - bolečina med spolnimi odnosi in do 48 ur po njih (disparevnija).
Pogosta sta še naslednja simptoma:
- kronična medenična bolečina, ki je lahko ciklična, vezana na menstruacijo ali redkeje na ovulacijo, ali pa traja ves ciklus. Endometriozo odkrijejo pri 70–80 % žensk s kronično medenično bolečino;
- neplodnost – endometriozo odkrijejo pri 30–40 % žensk, ki imajo težave z zanositvijo. V primerih globoke infiltrativne endometrioze, kjer so rodila v zarastlinah s sosednjimi organi, si lahko razložimo z mehansko oviro, ki onemogoča srečanje jajčne celice s spermijem. Pri blažjih oblikah
endometrioze pa je povezavo s težavami z zanositvijo težje razumeti in razložiti. V peritonealni tekočini žensk z endometriozo so ugotovili spremenjene koncentracije raznih faktorjev (IL-1, IL-6, TNFα, IL-8 , VEGF) ter citokinov in proteaz v primerjavi z zdravimi ženskami. Opisani faktorji in encimi imajo učinke na spermije, jajčne celice, zarodke kot tudi vpliv na receptivnost endometrija, kar bi lahko razložilo vpliv endometrioze na plodnost.
Drugi simptomi so odvisni od lokacije oziroma prizadetega organa:
- dolge, močne menstruacije, daljše od 7 dni, ki so lahko posledica obsežne prizadetosti jajčnikov ali prizadetosti maternice. Endometrioza maternice danes velja za samostojno bolezen, imenovano adenomioza.
- pri endometriozi črevesja se pojavljajo izmenjava zaprtja in driske, krči, bolečine pri odvajanju blata, kri v blatu, vendar le med menstruacijo;
- pri endometriozi sečil: boleče in/ali ovirano uriniranje (disurija), pogosto uriniranje, kri v urinu (hematurija), vendar le med menstruacijo; pogosto jo zamenjajo za vnetje mehurja;
- napihnjenost po hranjenju in napet trebuh;
- za endometriozo oddaljenih lokacij (pooperativna brazgotina, epiziotomija, ingvinalni kanal, popek, pljuča) je značilno, da se simptomi, kot so bolečina, oteklina in krvavitev, pojavijo ali poslabšajo med menstruacijo;
- bolečina v ramenih;
- katamenialni pnevmotoraks (redka oblika spontanega pnevmotoraksa s pogostimi ponovitvami, ki prizadene ženske v rodni dobi);
- ciklični kašelj, izkašljevanje krvi (hemoptiza), bolečine v prsnem košu;
- slabost ali bruhanje;
- kronična utrujenost.
Endometrioza je bolezen, za katero je značilno, da nima trdne povezave med obsežnostjo bolezni in simptomatiko. Pa vendar se določena simptomatika pogosteje pojavlja glede na lokacijo bolezni:
- Endometrioza jajčnika se lahko kaže z bolečino, običajno med menstruacijo, lahko pa se bolečine pojavljajo tekom celega ciklusa in pogosto med spolnimi odnosi. V kolikor endometriom jajčnika rupturira, so bolečine zelo hude in je potrebna urgentna laparoskopija.
- Endometrioza se lahko razvije tudi na mehurju, kar ima lahko za posledico dizurijo in tudi hematurijo. Zaradi poteka sečevodov, ki ležijo tesno ob materničnem vratu, se ob globoki infiltrativni endometriozi lahko zgodi, da se sečevod ujame v zarastline, kar povzroči stenozo sečevoda s posledičnim hidrouretrom in hidronefrozo. Kadar hidronefroza nastane relativno hitro, običajno povzroči bolečino, kar je dobro, saj omogoči hitro diagnozo. Kadar stenoza sečevoda nastaja počasi, je potek pogosto asimptomatski in lahko se zgodi, da privede do odpovedi ledvice zaradi hidronefroze, brez kliničnih znakov.
- Zelo tipična je tudi simptomatika pri globoki endometriozi, ki vdira v steno črevesa, običajno na nivoju rektuma ali rektosigme. Pacientke navajajo kri na blatu med menstruacijo, boleče odvajanje blata med menstruacijo in boleče spolne odnose. Nodusi višje na sigmi lahko povzročijo delne pasažne motnje kar pacientke občutijo pogosto kot napihnjenost po hranjenju in bolečine višje v trebuhu.
Priporočljivo je, da ženska ob težavah simptome beleži in ugotovi morebitne vzorce. S tem tudi prikaže jasno sliko, kako se simptomi pojavljajo in kakšne težave povzročajo, ter zagotovo na pregledu omeni vse težave. Pri endometriozi je navadno največji pokazatelj dejstvo, da se največ težav pojavlja med menstruacijo in/ali ovulacijo. Pri beleženju simptomov vam je lahko v pomoč tudi naš ENDO DNEVNIK – ta je v celoti na voljo le našim članicam. Pridružite se nam!). Trenutno ni dokazov, da dnevnik simptomov zmanjšuje čas do diagnoze ali vodi k zgodnejši diagnozi, lahko pa ta koristi pri dopolnjevanju tradicionalnega postopka zbiranja anamneze, saj pomaga pri objektivizaciji bolečine in ženskam omogoča, da predstavijo svoje simptome.